Posted by: Paweł Nytra | 1 March 2011

[Recenzja] BEST-LOCK “Koparka” – Mój faworyt wśród podróbek LEGO


Będąc ostatnio na zakupach w Auchanie trafiłem na bardzo tanią podróbkę LEGO – klocki BEST-LOCK. Dla przykładu – zestaw, który będę dziś opisywał, kosztował sześć złotych. Po tej samej cenie jest kilka innych zestawów. Są też zestawy większe, podzielone na grupy cenowe, wg. liczby klocków. Co ciekawe, zestawy po 1000 klocków, zawierające np. po kilka samochodów, samolotów, helikopterów, stację paliw itp. kosztują nieco ponad 100zł, czyli bardzo tanio.

Przejdźmy do sedna – opisywany przeze mnie dziś zestaw przedstawia koparkę. Zawiera czarnoskórą (!) minifigurkę z łopatą. Pudełko nie wygląda okazale, jednak po przyjrzeniu się mu oceniam je na plus, bo nie ma durnych obrazków, skopiowanych zdjęć, czy głupich tekstów po pseudoangielsku, jak to bywa przy innych podróbkach, a nawet są polskie napisy.

Na przodzie pudełka, w przeciwieństwie do innych podóbek, znajduje się nieskopiowane od LEGO zdjęcie.
To samo z tyłu. Jest też rozpiska pojazdów, akcesoriów i minifigów. Ogólnie pudełko jest bardzo przejrzyste i pozbawione kaleczonego j. angielskiego. Ba – jest nawet język polski.

Zawartość pudełka również pozytywnie mnie zaskoczyła – klocki wyglądają ładnie, solidnie, a instrukcja jest duża i przejrzysta.

Po opróżnieniu opakowania. Instrukcja jest bardzo przejrzysta, duża i prosta. Klocki prezentują się ładnie.

Jednak jeszcze bardziej zaskoczyła mnie jakość klocków i ich dopasowanie. Nawet opony, które zwykle w podróbkach są zrobione byle jak, tu są porządne. W zasadzie ich jakość jest identyczna, jak COBI. Nawet mają sporo podobieństw i myślę, że BEST-LOCK wzoruje się właśnie na COBI i na starszych zestawach LEGO. Budowało się super, klocków jest całkiem sporo, a jak za taką cenę, to tym bardziej jestem zadowolony. Myślę, że będę zbierał te klocki, bo naprawdę warto. Jedyną słabością okazała się szybka, która była matowa.

Tak wygląda gotowa koparka.

Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że zestaw jest toporny...

...jednak mi się on bardzo podoba, bo przypomina klasyczne zestawy LEGO, które pamiętam z dzieciństwa.

Jeszcze parę słów muszę poświęcić minifigurkom BEST-LOCK. Są prawdopodobnie wzorowane na tych z COBI, bo tak, jak i one, mają wypukłe noski. Jednak najciekawsze jest to, że spora część figurek tej firmy jest czarnoskóra, co jest rzadkością w LEGO i podróbkach.

Minifigurka przypomina te z COBI - ma wypukły nos. Co ciekawe, jest to czarnoskóry minifig, których w zestawach BEST-LOCK jest bardzo dużo, w przeciwieństwie do klocków innych producentów.

Podsumowanie:

Plusy:

+ Cena!

+ Jakość!

+ Oldschoolowy wygląd!

+ Czarnoskóra minifigurka!

+ Przejrzysta oprawa opakowania i instrukcji.

Minusy:

– Matowa szybka.


Gdyby ktoś szukał tych klocków, to są one importowane przez Auchan i dostępne w tych hipermarketach, oraz czasem w supermarketach Simply, które należą do Auchana.

Advertisements

Responses

  1. Bardzo fajna ta koparka, no i oczywiście biorąc pod uwagę cenę to już w ogóle nie ma się do czego przyczepić:) Ale jak widzę Ty już szczegółów się czepiasz:) A co Ci ta szybka przeszkadza?:)
    A co do wiadomości, to niestety nie widzę tutaj żadnego komentarza.

    • No na zdjęciu może tego nie widać, ale szybka naprawdę brzydko wygląda – jakby ją ktoś papierem ściernym potraktował. 😉
      Dzięki za sprawdzenie tych wiadomości, widocznie coś na wordpress jest nie tak, pewnie samo się poprawi. 🙂

  2. Hejka. Sorki za commenta 2 lata po czasie, właśnie o tym trochę poczytałem wszystkim i COBI oraz BEST-LOCK przeprowadziły fuzję w 2006 roku i są teraz jedną firmą, mimo że nadal wypuszczają produkty oznaczone ich osobnymi markami. No i przede wszystkim: tych dwóch firm (a właściwie marek, bo firma jest jedna) nie można uznać za podróbki LEGO. Są raczej ich konkurentem na rynku. Podróbki to są właśnie Ligao i tym podobne, firmy takie jak MEGA BLOKS albo COBI/BEST-LOCK najzwyczajniej w świecie wykorzystują wygaśnięcie patentu na kształt klocka. Pierwszy wygasł we wczesnych latach 90-tych a w 2011 wygasł kolejny, tym razem na nowsze kształty klocków. Cobi robią się poważnym rywalem dla LEGO i nawet w Danii się je już kupuje. Tym niemniej fajna recenzja i w ogóle blog, pozdrawiam serdecznie 🙂


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: